Całowanie i jego znaczenie dla związku

Co jest w pocałunku? Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oxford sugerują iż całowanie pomaga nam odnaleźć potencjalnych partnerów i może być sposobem na zdobycie partnera na stałe.

Całowanie w ludzkich relacjach seksualnych jest bardzo powszechne w różnych formach i w każdym społeczeństwie i kulturze, twierdzi Rafał Włodarski, student DPhil który przeprowadził badania w Katedrze Psychologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie w Oxfordzie. Całowanie jest widoczne u naszych najbliższych krewnych - szympansów i bonobo, ale jest znacznie mniej intensywne i mniej powszechnie stosowane.

Istnieją trzy główne teorie na temat roli, jaką odgrywa całowanie w stosunkach seksualnych: - w jakiś sposób pomaga ocenić jakość genetyczną potencjalnych partnerów, - wykorzystywane w celu zwiększenia pobudzenia(np: inicjowanie seksu), i że jest to przydatne w utrzymaniu związków razem.

Kobiety, traktują całowanie jako relacje ważniejsze niż mężczyźni. Ponadto, mężczyźni i kobiety, którzy ocenili siebie jako atrakcyjny/a, zazwyczaj mają więcej relacji krótkoterminowych i przypadkowych i również oceniają całowanie jako ważniejsze . U ludzi , jak u wszystkich ssaków, kobiety muszą inwestować więcej czasu niż mężczyźni w posiadanie potomstwa - ciąża trwa dziewięć miesięcy, a karmienie piersią może trwać nawet do kilku lat. Badania wykazały, kobiety wydają się być bardziej selektywne, przy początkowym wyborze partnera. Mężczyźni i kobiety, które są bardziej atrakcyjne, lub mają więcej partnerów seksualnych, stwierdzili również, aby być bardziej selektywnzm w wyborze potencjalnych partnerów.

Sugerowano wcześniej, że całowanie może pozwolić ludziom podświadomie ocenić potencjalnego partnera przez smak lub zapach, zbierając sygnały biologiczne dla zgodności, przydatności genetycznej lub ogólnego stanu zdrowia.

Zaloty u ludzi to skomplikowana rzecz - obejmuje szereg okresów oceny, gdzie ludzie zadają sobie pytania czy iść głębiej w ten związek? Początkowa atrakcją może być wygląd twarzy, ciała i sygnałów społecznych. Następnie oceny stają się coraz bardziej intymne, jak idziemy w głąb etapów zalotów, potem następuje całowanie i i dalej:). Widzimy, że całowanie odgrywa rolę w ocenie potencjalnego partnera. Wcześniejsze badania również wykazały, że kobiety przywiązują większą wagę do działań, które wzmacniają relacje długoterminowe(dla potomstwa jest łatwiejsze jeśli dwóch rodziców jest obecnych).

Wysoki poziom pobudzenia może być konsekwencją całowania(szczególnie jako wstęp do seksu), naukowcy twierdzą, że nie wydaje się być czynnikiem, który wyjaśnia dlaczego całujemy w romantycznych związkach .

Pozostałe ustalenia zawarte w badaniu:

  • W krótkich relacjach, całowanie było najważniejsze przed seksem, mniej podczas seksu, było mniej ważne ponownie po stosunku i był najmniej ważne w innym czasie. W zaangażowanych związkach, gdzie formowanie i utrzymanie trwałego wiązania jest ważnym celem, całowanie było przed seksem równie ważne, a czasem nie związane z seksem .
  • Częstsze całowanie w związku było związane z jakością relacji, a to nie było w przypadku posiadania więcej seksu. Jednak zadowolenie ludzi z ilością zarówno pocałunki i seks nie zgadzają się z jakością tej relacji .
  • Stosunek kobiet do romantycznego pocałunku zależy również od tego, gdzie jest podczas cyklu menstruacyjnego i w jakim związku są. Kobiety najbardziej cenią całowanie w początkowych etapach relacji, gdy byli w części cyklu, kiedy są najbardziej prawdopodobne aby zajść w ciążę. Poprzednie badania wykazały, że zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym może zmieniać kobiece preferencje wobec potencjalnego partnera. Gdy szanse na zajście w ciążę jest najwyższe, kobiety wolą mężczyzn, którzy pokazują sygnały podstawowej sprawności genetycznej, takie jak: symetria twarzy, dominacja społeczna i zgodność genetyczna. Wydaje się, że romantyczny pocałunek potencjalnego partnera w tym czasie pomaga kobietom w ocenie jakości genetycznej potencjalnego partnera, twierdzą naukowcy.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności