Filematologia - nauka o całowaniu

Filematologia to gałąź nauki zajmująca się badaniem całowania czyli nauka o całowaniu. Philos w starożytnej grece to ziemska miłość. Nawet dzisiaj, zjawisko całowania nie jest w pełni wyjaśnione.

Nikt nie wie, dlaczego ludzie zaczęli dotykać siebie ustami i wymianiać ślinę, ale wiadomo, że tego rodzaju kontakt fizyczny był obecny nawet w okresie około 1500 lat pne. Według jednej z teorii, pocałunek został stworzony z powodów praktycznych - tak, że ludzie mogą lizać sól z policzków innych. Pisma wedyjskie opisują zjawisko całowania jako akt miłości. Uważa się, że pocałunek kulturowo rozprzestrzenił się z Indii przez Grecję, historia z Aleksandrem Wielkim jest najbardziej wiarygodna dla tego, bo przywiózł je do Europy w czasie wielkiej inwazji w 326 pne. Oprócz przypraw i herbaty, wielki dowódca, rzekomo, przyniósł i coś, co było jeszcze cieplejsze.

Istnieją różne opinie na temat pochodzenia pocałunku. Według jednej teorii, pocałunek wywodzi się z relacji między matką a dzieckiem. Podobno matki żuły jedzenie, a potem z ich ust, karmili swoje dzieci. Niektóre kultury takie jak fińska, Birmańczyków, Polinezyjska, Philippinian lub kultur afrykańskich plemion uważają całowanie jako dziwne, absurdalne i niegrzeczne. Mają sposoby powitania jak pocieranie nosa.

Według naukowców potrzeba złączenia swoich ust z wargami partnera jest u ssaków wrodzona. Usta to narząd, dzięki któremu poznają świat. Podczas pocałunku następuje bardzo złożona wymiana sygnałów chemicznych. Taka forma kontaktu może uruchomić nieświadome mechanizmy służące ocenie zgodności genetycznej lub zdolności do reprodukcji z osobą, z którą się całujemy.

Badania dowodzą że 66% ludzi kończy początkujące związki z powodu złego pocałunku. Ślina i zmysł węchu rejestrują informacje na temat DNA partnera, np. czy spłodzi zdrowe potomstwo, jaki jest stosunek do związku i czego szuka w danej relacji.

Całowanie obejmuje wiele różnych mięśni twarzy, przy czym mięśnie orbicularis oris (złożony mięsień okrężny, który otacza otwór ust i tworzy większość warg - należy do dużej grupy mięśni mimicznej zwanej grupą policzkowo-wargową) są głównym zaangażowanym mięśniem szkieletowym. Proste pocałunki zużywają zaledwie 2 mięśnie i spalają tylko 2 do 3 kalorii, podczas gdy namiętne pocałunki mogą angażować aż 23 do 34 mięśni twarzy i 112 mięśni posturalnych. Całowanie zużywa od 5 do 26 kalorii na minutę. Jedna strona internetowa nawet poinformowała, że ćwiczenie polegające na całowaniu pomaga zapobiegać zmarszczkom na twarzy!

Podczas całowania pary wymieniają średnio 9 ml wody, 0,7 mg białka, 0,18 mg związków organicznych, 0,71 mg różnych tłuszczów i 0,45 mg chlorku sodu. W aktywnym pocałunku można wymienić nawet od 10 milionów do 1 miliarda bakterii reprezentujących 278 różnych gatunków, przy czym 95% tych organizmów sklasyfikowano jako niepatogenne dla osób kompetentnych immunologicznie. Jednak wiele patologicznych organizmów może być przenoszonych przez całowanie, w tym wirusy zakaźne górnych dróg oddechowych, wirusy opryszczki pospolitej i wirusy Epsteina-Barra, a także paciorkowce chorobotwórcze, krętki syfilityczne i bakterie Mycobacterium tuberculosis. Transmisja retrowirusa ludzkiego wirusa niedoboru odporności jest rzadka, ale zgłoszono kilka przypadków choroby dziąseł u 2 osób, które się pocałowały.

Całowanie się w miejscach publicznych jest generalnie tolerowane na Zachodzie, ale w krajach azjatyckich jest źle postrzegane. Interesującą ciekawostką związaną z pocałunkami jest to, że usta są od 100 do 200 razy bardziej wrażliwe niż opuszki palców. Pozytywne cechy całowania to podwyższony poziom endorfin ośrodkowego układu nerwowego i dopaminy oraz podwyższony poziom ogólnoustrojowych katecholamin. Te zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym i przekaźnikach ogólnoustrojowych powodują niewielki wzrost ciśnienia krwi i częstości akcji serca. Produkcja śliny wzrasta również podczas aktywnego pocałunku. To ostatnie może pomóc w zapobieganiu próchnicy.

Mężczyźni, którzy każdego ranka całowali swoje żony, żyją o 5 lat dłużej i zarabiają więcej niż mężczyźni, którzy nie wykonują tego powszechnego porannego rytuału. Wreszcie jeden badacz zauważył zmniejszoną skłonność do alergii po pocałunkach.

Z tej wyliczanki interesujących faktów o całowaniu, można dojść do wnioski, że pomimo potencjalnego ryzyka, ta powszechna praktyka będzie kontynuowana w przyszłości przez ludzi na całym świecie.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności