Filematologia czyli nauka o całowaniu

Filematologia to gałąź nauki zajmująca się badaniem całowania czyli nauka o całowaniu:) Nawet dzisiaj, zjawisko całowania nie jest w pełni wyjaśnione. Mamy nawet gałąź nauki zajmującą się badaniem całowania o nazwie filematologia.

Nikt nie wie, dlaczego ludzie zaczęli dotykać siebie ustami i wymianiać ślinę, ale wiadomo, że tego rodzaju kontakt fizyczny był obecny nawet w okresie około 1500 lat pne. Według jednej z teorii, pocałunek został stworzony z powodów praktycznych - tak, że ludzie mogą lizać sól z policzków innych. Pisma wedyjskie opisują zjawisko całowania jako akt miłości. Uważa się, że pocałunek kulturowo rozprzestrzenił się z Indii przez Grecję, historia z Aleksandrem Wielkim jest najbardziej wiarygodna dla tego, bo przywiózł je do Europy w czasie wielkiej inwazji w 326 pne. Oprócz przypraw i herbaty, wielki dowódca, rzekomo, przyniósł i coś, co było jeszcze cieplejsze.

Istnieją różne opinie na temat pochodzenia pocałunku. Według jednej teorii, pocałunek wywodzi się z relacji między matką a dzieckiem. Podobno matki żuły jedzenie, a potem z ich ust, karmili swoje dzieci. Niektóre kultury takie jak fińska, Birmańczyków, Polinezyjska, Philippinian lub kultur afrykańskich plemion uważają całowanie jako dziwne, absurdalne i niegrzeczne. Mają sposoby powitania jak pocieranie nosa.

Według naukowców potrzeba złączenia swoich ust z wargami partnera jest u ssaków wrodzona. Usta to narząd, dzięki któremu poznają świat. Podczas pocałunku następuje bardzo złożona wymiana sygnałów chemicznych. Taka forma kontaktu może uruchomić nieświadome mechanizmy służące ocenie zgodności genetycznej lub zdolności do reprodukcji z osobą, z którą się całujemy.

Badania dowodzą że 66% ludzi kończy początkujące związki z powodu złego pocałunku. Ślina i zmysł węchu rejestrują informacje na temat DNA partnera, np. czy spłodzi zdrowe potomstwo, jaki jest stosunek do związku i czego szuka w danej relacji.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności