Dlaczego warto się całować?

Chemia pocałunku

Gdy całujesz ogromna część mózgu uaktywnia się - rzekł kiedyś Helen Fisher, profesor antropologii na badaniach Rutgers University w New Brunswick. Istnieją cztery temperamenty, lub biologiczne cechy związane z różnymi systemami chemicznymi w mózgu. Te systemy chemiczne pomagają w wyborze partnera. Wydaje się, że przyciąja się ludzie, którzy mają dopasowania poszczególnych profili biologicznych. Co więcej, całowanie uwalnia substancje chemiczne, które zmniejszają hormony stresu, - powiedziała Wendy Hill, badaczka - profesor neurologii i rektor i dziekan wydziału w Lafayette College w Easton, Penn. W swoim badaniu, Hill miała 15 heteroseksualnych par uczestniczących w badaniu które albo całowały się albo trzymały się za ręce przez 15 minut.

Przed i po Hill mierzyła ich poziom oksytocyny, hormonu związanego z wiązaniem społecznym i kortyzolu, który jest związana ze stresem. W grupie całujących się obie płci miały spadki kortyzolu i u mężczyzn zwiększył się poziom oksytocyny. Poziom oksytocyny u kobiet zmniejszył się, Pani Hill stwierdziła iż jest to "bardzo zaskakujące", ale może być, ponieważ miejscem eksperymentu było centrum zdrowia, a uczestnicy nie byli w pełni swobodni. Eksperyment powtórzono w bardziej romantycznej scenerii złożonej z kwiatów i świec elektrycznych. Chociaż nie wszystkie wyniki były analizowane, Hill zaobserwowała że im dłuższy związek między partnerami tym większy u nich spadek poziomu kortyzolu.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności