Dlaczego Polacy całują się 3 razy ?

Całowanie na powitanie

Nadstawiać policzek czy wyciągać rękę?

Moda na całowanie podczas powitania jest stosunkowo nowa. Za czasów pradziadków Naszych zwyczaj ten był zarezerwowany tylko dla zakochanych i najbliższych członków rodziny. Obecnie na powitanie całują się przede wszystkim młodzi ludzie, zwyczaj ten przyszedł do nas z zachodniej Europy, gdzie całowanie się podczas powitań jest powszechne.

W każdym kraju obowiązuje nieco inna etykieta całowania w policzek. Belgowie całują tylko raz, czyli w jeden policzek. Włosi, Hiszpanie witają się za pomocą dwóch pocałunków, jeden na każdy policzek. Warto wiedzieć, że we Włoszech zwyczaj całowania się na przywitanie jest zawężony do najbliższego kręgu przyjaciół i krewnych. W Niemczech, w policzek całuje się tylko rodzinę i bardzo bliskich przyjaciół.

Holendrzy podczas powitania całują 3 razy, zaczynając od prawego policzka. Francuzi cmokają cztery razy, Amerykanie ...całują powietrze - ze względów higienicznych podczas powitania utrzymują fizyczny dystans i tylko udają, że się całują. Znakiem sygnalizującym, że nastąpi powitanie z całowaniem powietrza jest wypowiedzenie słów hello sweetie, lub hello darling.

Ile razy całować na powitanie?

Gdy nie wiemy ile razy chcemy całować, wówczas łatwo o niezręczność, gdyż albo wycofamy się za wcześnie, albo pocałujemy kogoś w nos, lub co gorsze, w usta. Dobrze byłoby się pozbyć nawyku całowania po trzy czy cztery razy i przyjąć - co uczynili Anglicy po latach wahania - ile razy powinno się całować - że wersja po jednym całusie na każdą stronę jest najbezpieczniejsza.

Kogo nie całować?

Nie ma ustalonych reguł, zależy od intuicji i wyczucia. Pocałunkami w policzek zazwyczaj obdarowujemy bliskie i dobrze nam znane osoby. Naturalne jest witanie się z dobrym znajomym, który wrócił z dalekiej podróży czy którego nie widzieliśmy dłuższy okres czasu. Całowanie policzków jest nie tylko wyrazem zażyłości, ale i pewnego spoufalenia znajomości, nie całujemy na powitanie szefa, ani koleżanek i kolegów z pracy.

Jak całować?

By dać sygnał, że zamierzasz witać się z całusami wyciągnij ramiona w kierunku swojego przyjaciela. Rozpoczynaj zawsze od prawego policzka. Polacy całują tradycyjnie trzy razy, ci bardziej zeuropeizowani dwa. Gdy zamierzasz witać się jednym pocałunkiem zaraz po cmoknięciu odsuń się, aby uniknąć nieporozumień.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności