Całowanie pod jemiołą

Dlaczego całujemy się pod jemiołą?

Jemioła to magiczna roślina ucieleśnia przeżycie, płodność i narodziny, ponadto chroni, leczy chorych i symbolizuje nieśmiertelność duszy. Staropolska nazwa jemioły to Starzęśla, jest wiecznie zieloną rośliną, pasożytującą na drzewach.

W czasach starożytnych jemioła pospolita uważana była za dar bogów. Ludzie przypisywali jej właściwości magiczne, w szczególności rośliny rosnące na dębach uchodziły za talizman, ponad który nie było wyższej świętości.

Jemioła w szybkim tempie stała się w kraju nad Wisłą symbolem Świąt Bożego Narodzenia. To żywa ozdoba naszych mieszkań w okresie Adewntu i Bożego Narodzenia. Zwyczaj dekorowania naszych mieszkań przywędrował z Ameryki i Anglii.

W wieku XVII Anglicy zapoczątkowali tradycję - pocałunków pod jemiołą. Zwyczaj ten stał się jedną z najpopularniejszych obecnie tradycji amerykańskich. W Anglii i USA zrywa się przy tym białe lepkie owoce jemioły, im więcej jemioła ma białych kuleczek, tym lepiej. Obecnie nie tylko mocuje się ją pod sufitem czy zawiesza pod żyrandolem, również wstawia do wazonów. Zwyczaj ten jest coraz popularniejszy także w Polsce - znane jest związane z tym powiedzenie bez jemioły rok goły. Wierzymy, że pocałunek pod jemiołą przynosi szczęście, powodzenie i trwałość uczucia łączącego całujące się osoby. Stąd wynika popularność zwyczaju: każdy chce zapewnić sobie miłość i trwałość związku. A więc do dzieła... Obecnie przyjęło się, że jemioły sprowadzały do domu szczęście i bogactwo, spełniały ludzkie życzenia i marzenia, ludzie noszący ją przy sobie maję zapewnioną potencję seksualną. W naszych czasach całujących się par pod jemiołą w święta jest mnóstwo – wierzą Oni, że magia rośliny umocni ich miłość i zapewni trwałość w ich związku.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności